Paylas.Forumh.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

virual dj resimli anlatım program

3 posters

Hayır virual dj resimli anlatım program

Mesaj tarafından cools£ns Paz Mart 04, 2007 2:39 am

----- Virtual Dj Resimli Anlatım ----

Virtual Dj Programı Bir Prodüksiyon Programı Değildir . İlk Önce Bunu Belirtiyim . Bu Programla Neler Yapabiliriz ??

- 2 Şarkıyı birbirine karıştırabilir , kolay geçiş sağlayabilirsiniz
- Sanal Plak lar üzerinde scratch atabilirsinz
- Şarkıya efect verebilir , şık bi görünüm verebilirsiniz
- Ekolayzır sayesinde baz - tiz ayarı yapabilir ve kayıt yapma imkanına sahip olabilirsiniz .
- Çeşitli Dj Konsollarına bu program sayesinde kolayca hükmedebilirsiniz

Başlamadan ,, Program açıldığında yapmanız gereken ayarları gösterdim (resim1) . Bu ayarlar ses kartınıza göre değişir . Tam verim alabilmeniz için doğru ayarları yapmanız gerekiyor

virual dj  resimli anlatım program 13he2

Bu resimde temel şeyleri gösterdim.
BPM ( beat per minute ) = dakikadaki vuruş sayısını gösterir . Şarkının Ritmi (Pitch) dir . Eğer 2 şarkıyı mixlemek istiyorsak bu BPM olayını iyi öğrenmemiz lazım .Mesela Deck A da çalan şarkının BPM i 95.0 , Deck B deki 102.0 diyelim.. Biz ikisininde BPM lerini Pitch Band tan eşitliyoruz ki ikisininde ritmi aynı olsun .

II . İşlem
Program Ekranı aslında yeni başladığımız için çok işimize yarar . Ekran dan bassların ne zaman geliceğeni görüp ona göre ayar yaparız . Fakat ilerledikçe bu bizim aleyhimize olur . Bunu da unutmayalım .
Şimdi , 2 deck e de şarkılarımızı attık . Crossfader ı A ya dayadık . Başlattık şarkıyı ( BPM lerimizi zaten daha önceden eşitlemiştik ) . B şarkısında ise daha önceden girmek istediğimiz bölümü CUE tuşuna basarak bi bakıma işaretliyoruz ( CUE ne olduğunu açıklıyıcam ) A şarkısında , geçişe yakın ( ister effect ister , fade out tekniğiyle ) yawaş yawaş fader ı B ye doğru çekiyoruz . O sırada CUE noktasına aldığımız yeri başlatıyoruz . Ve hemen seslerin birbirine karışmaması için ekranımızdan bassları ve drumları birbirinin üstüne getiriyoruz . Böylece miximiz gerçekleşmiş oluyor . Fade out sırasında ister equalizer den ister effect vererek , ister bi kaç sample la işi götürebilirsiniz . Bu sizin yaratıcılığınıza kalmış bişey .. Şu anda yaptığımız şey '' beat mixing '' dir . Ve yeni başlayan birinin öğrenmesi gereken en temel kavramdır .

virual dj  resimli anlatım program 24ro

virual dj  resimli anlatım program 22hl.th
Temel Açıklamalar

beat = vuruş , instrumental
Akapella = Vocal , sadece vocal den oluşmuş şarkı ( mush up )
Scratch = Plağı ileri itip çekerek yapılan sesler . özellikle ve özellikle temiz bir vokal ya da ses e yapılmalıdır . Yoksa çok anlamsız kötü seslere sebep olur. Şık olmaz ..
Cue = Şarkının istediğimiz bir bölümünü kesmek . Yani İstediğimiz bir bölümde Cue ya bastığımızda bi dahaki sefere hep aynı yerden devam eder .
Loop Almak = Loop kısa ama tekrar ettiğinde bir beat oluşturabilen sampledır. Çok işinize yarar.

Resim 4
virual dj  resimli anlatım program 46me.th virual dj  resimli anlatım program 36ft.th

Bir başka değinmek istediğim konu ise şarkının beat inin ( altyapısının ) değiştirilmesi . Yani şarkının tam Dj mix ini yapmak istyorsanız 2 seçeneğiniz var :
1- ) herhangi bir prodüksiyon programıyla beate ufak tefek değişiklikler yapıcaksınız.
2 - ) veya en çok kullanılan yöntemlerden biri , akapella & instrümental . Yani serbest vocal i alıp kendi yaptığınız beat Le mixliceksiniz . Kolay ve kullanışlı bir yöntem. Size örnek olarak 10 sn lik bi candy shop hazırladım
TıkLa

Bir de ufak bi scratch örneği :
TıkLa

not = bunlardan çok daha iyileri yapılabilinir ..

*** Çoğu yerin açıklamaları resimlerde o yüzden resimleri büyütüp bakmanız tavsiyemdir

Etiketler: virtual, virtual dj, studio, virtual dj studio, dj, virtual dj studio software
VIRTUAL DJ SOFTWARE - MP3 Mixing Software

Kendi web sitesini inceliye bilirsiniz...
cools£ns
cools£ns
Site Kurucu
Site Kurucu

Erkek Mesaj Sayısı : 310
Nerden ? : İstanbul
Hobilerin /Anlat bize ?? : Takılırım ben bos werin beni :)

Hayır Geri: virual dj resimli anlatım program

Mesaj tarafından Okn Ptsi Mart 05, 2007 10:56 am

Eline sAglık ABi Valla Su virtul Dj nin Bir turkce Versiyonunu cıkarsalar daha iyi
daha kullanıslı olur ve Daha cok kullanılır
Okn
Okn
BANNED
BANNED

Erkek Mesaj Sayısı : 292

http://www.carizma.team-talk.net

Mesaj tarafından cools£ns Salı Mart 06, 2007 2:51 am

sewn çok şey istionn

aslan
cools£ns
cools£ns
Site Kurucu
Site Kurucu

Erkek Mesaj Sayısı : 310
Nerden ? : İstanbul
Hobilerin /Anlat bize ?? : Takılırım ben bos werin beni :)

Mesaj tarafından DjOmar Salı Mart 06, 2007 10:34 am

Saolasın kullandığım programlardan biri bu Smile
DjOmar
DjOmar
Mustakbel üye
Mustakbel üye

Erkek Mesaj Sayısı : 25

http://www.djomar.org

Mesaj tarafından Okn Çarş. Mart 07, 2007 3:53 am

Very Happy:D olabilir ama turkcesi olsa daha cok ise yarar